Filmy edukacyjne „Czysta energia” (kod towaru: FILM-10)

DrukujEmail
Filmy edukacyjne „Czysta energia” - zestaw 5 filmów na płycie DVD o słońcu, biomasie, wodzie, wietrze i geotermii.
Kwota rabatu:
Kwota podatku:
Szczegóły produktu

Seria filmów „Czysta energia” składa się z następujących odcinków:

 


1. Słońce

Jest to film, w którym prezentujemy "Słońce", jako źródło energii praktycznie dla ludzi niewyczerpalne i jednocześnie najczystsze. Na polskich przykładach pokazujemy jak to się dzieje, że promienie słoneczne zamieniać możemy w prąd czy ciepło. Opowiadamy o zasadach i metodach przetwarzania energii słońca w energię przydatną dla ludzi oraz dlaczego słońce jest źródłem powszechnym, lecz tak mało wykorzystywanym praktycznie, a przecież bez energii słońca, trudno sobie wyobrazić przyszłość polskiej i światowej energetyki.

 


 2. Biomasa

Na filmie prezentujemy sposoby pozyskiwania energii z biomasy oraz mówimy o zjawisku fotosyntezy. Za pomocą prostych schematów i animacji staramy się tłumaczyć gdzie i jak to się dzieje, że w roślinie jako efekt uboczny zachodzących w niej procesów chemicznych powstaje tlen, który wykorzystywany jest niemal przez wszystkie organizmy żywe na ziemi oraz jak kumulowana jest energia, którą człowiek nauczył się przekształcać w procesie fermentacji lub spalania w ciepło, prąd bądź biogaz. Na konkretnych przykładach pokazujemy jak funkcjonuje biogazownia i spalarnia biomasy w elektrociepłowni.

 


   3. Woda

Opowieść o wodzie - zadziwiającej substancji na ziemi, której specyficzne właściwości powodują, że może być nośnikiem energii na wiele sposobów. Najważniejszą jej cechą jest to, że potrafi zmagazynować - niejako w sobie - ogromne ilości energii i oddawać ją w sposób ciągły. Ciekawe jest również samo pochodzenie wody.
Najważniejsze jest jednak to, że od zarania dziejów wykorzystujemy wodę i odkrywamy coraz więcej nowych, technicznych sposobów otrzymywania dzięki niej energii niezbędnej człowiekowi. A tym co istotne, to przede wszystkim fakt, że energia wytworzona z wody jest energią czystą - tzn. w trakcie jej powstawania nie są emitowane do środowiska żadne szkodliwe substancje.
W filmie pokazujemy różne elektrownie wodne w Polsce oraz wraz z naukowcami mówimy o nowych, na razie trochę fantastycznych możliwościach wykorzystywania energii wody.

 


 4. Geotermia

Tematem tego odcinka jest tak na prawdę ZIEMIA, z wnętrza której również możemy czerpać energię, tak niezbędną nam we współczesnym świecie.
Ziemia, która znajduje się tuż pod naszymi stopami, okazuje się, że jest nam mniej znana, niż cała przestrzeń kosmiczna nas otaczająca.Jednocześnie jest to drugie, obok słońca, pierwotne źródło energii.
Ziemia kryje w sobie olbrzymie pokłady energii, problem tylko w tym, aby nauczyć się ją efektywnie wykorzystywać. Z jednej strony poprzez źródła geotermalne, które mogą służyć nam zarówno do rekreacji, zdrowia jak i np. do ogrzewania całych miast. Z drugiej strony ciepło wnętrza ziemi możemy pozyskiwać również za pomocą pomp ciepła. Wszystko zależy jedynie od ludzkiej pomysłowości w opracowaniu odpowiednich technologii.

 


5. Wiatr

 

Bohaterem tego odcinka jest wiatr. Wiatr - czyli „...ruch powietrza o przeważającej składowej poziomej...", czyli coś, co otacza nas zewsząd i jest stale wokół nas. Ludzie niemal od zarania dziejów, na wszystkich kontynentach, starali się podporządkować wiatr sobie, aby czerpać z niego korzyści. Żaglowce, młyny – przetwarzały energię niesioną przez wiatr na pracę potrzebną człowiekowi. Od kilkudziesięciu lat, człowiek zaczął również wykorzystywać wiatr do produkcji prądu, budując mniejsze bądź większe farmy wiatrowe.