Ogniwa paliwowe

Eko maraton Shella

 

Innowacyjne technologie motoryzacyjne dla poprawy efektywności energetycznej

 

Przejechanie 3000 km na jednym litrze paliwa wydaje się być niemożliwością ale jest to standard osiągany podczas rywalizacji specjalnie skonstruowanych pojazdów w trakcie Eko Maratonu Shella.

Przedsięwzięcie to stanowi:

  • wyzwanie dla studentów i konstruktorów z całego świata w projektowaniu, budowie i testowaniu pojazdów przejeżdżających coraz większe dystanse zużywając jak najmniej energii,
  • platformę edukacyjną, która zachęca do innowacji i przyczynia się do rozwoju efektywnych energetycznie technologii.

 

Główna zasada Eko Maratonu Shella jest bardzo prosta – zaprojektować i zbudować pojazd, który zużywa jak najmniejszą ilość paliwa przejeżdżając jak największy dystans.

 

 

Kolejna europejska edycja Eko Maratonu Shella odbyła się w dniach 5-7 maja 2010 r. na torze samochodowym w Lausitz w Niemczech i zgromadziła 213 zespołów z 22 krajów.

 

 

Już pierwszego dnia zawodów załoga Polyjoule z Nantes we Francji, pobiła zeszłoroczny rekord, przejeżdżając swym samochodem zasilanym przy pomocy ogniw paliwowych, na ilości wodoru będącej ekwiwalentem 1 litra standardowego paliwa, niebagatelny wprost dystans 4896 km.

 

 

Odpowiada to odległości od atlantyckiego wybrzeża Portugalii do Moskwy oraz konsumpcji 0,02 l paliwa na 100 km.

 

 

W imprezie wzięła udział firma Heliocentris – czołowy światowy producent sprzętu dydaktycznego i użytkowego w technologii ogniw paliwowych

 

 

Pięcioosobowa ekipa specjalistów tej firmy służyła swoimi umiejętnościami w dziedzinie ogniw paliwowych, wszystkim zainteresowanym tym uczestnikom zawodów aby mogli osiągać jak najlepsze rezultaty.

 

 

Heliocentris może również poszczycić się tym, że jedna z ekip biorących udział w zawodach - Hochschule Lausitz, używała samochodu zasilanego zestawem ogniw paliwowych – Nexa 1200.

Jest to nowy produkt firmy Heliocentris oparty w budowie na nowoczesnym ogniwie paliwowym 1,2 kW, FCGen 1020 ACS firmy Ballard (Nexa – System Integracyjny, DROP-10). Załoga zajęła bardzo dobre 22 miejsce.

 

 


 

Krótki reportaż z maratonu Shell Eco-Marathon 2011:

 


 

Hidromobil Fuel Cell Race 2011 Izmir, Turcja:

 


 

MGS Nauka

 

Ogniwa paliwowe - wprowadzenie

 

Ogniwo paliwowe, jedna z najnowszych technologii odnawialnych źródeł energii, w latach 60-tych XX stulecia stosowana tylko w kosmonautyce, dzisiaj coraz powszechniej znajduje zastosowanie w napędzie samochodów, przenośnych urządzeń o zasilaniu elektrycznym, robotów oraz małych, domowych jak i większych jednostek generujących energię elektryczną.

Ogniwo paliwowe – wodorowe produkuje prąd elektryczny, ciepło i wodę wykorzystując do tego wodór i tlen.

Nasze zestawy umożliwiają naukę poprzez zabawę jak również przeprowadzanie eksperymentów z zakresu budowy i działania ogniwa paliwowego. Oferujemy także rozbudowane zestawy do prezentacji, szkoleń zawodowych oraz zaawansowanych badań naukowych.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty »»»

 

 Zasada działania ogniwa paliwowego - animacja:

 

 

 

logo mgs logo weiss logo heliocentris logo TQ